Mart 2017 Siirt Referandum Anketi

ASIR Piyasa Kamuoyu Araştırma Hizmetleri tarafından Mart Ayında, 16 Nisan’da Yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Anayasa Değişikliği Referandum seçimine yönelik Kamuoyu yoklaması yapılmıştır. Siirt Merkez de yer alan 18 Mahalleden toplam 600 örneklemeli seçmen üzerinde yapılan kamuoyu yoklaması %40 Kadın ve %60 Erkek seçmenden oluşmaktadır. Her mahalle ve bölgeden oransal olarak örnekleme çıkarılmıştır. Hata payı +-%1,5 olarak yapılan ankete katılanlar Öğrenci, Çalışan ve Ev hanımı olmak üzere orantısal olarak her kesim seçmenden oluşmaktadır. Yapılan çalışmaya göre Siirt te Referandum katılımının yüksek olacağı gözlenmektedir. Yapılan çalışma sonucu seçmenlerin %52 si Hayır oyu kullanacağını belirtirken, Evet Oyu verecek olanların oranı ise %42 olarak görülmektedir. Kararsız olanların oy oranı ise %6 dır. Evet diyenler Orta ve Yaşlı kesimden meydana gelmektedir. Hayır diyenlerin çoğunluğu ise Öğrenci ve Gençlerden meydana gelmektedir. Oy kullanacakların çoğu ekonomi ve mevcut durumdan ziyade kişiye göre oy vereceğini belirtmiştir. Yapılacak Referandum değişikliği hakkında bilgi sahibi olmayanların oranı %57 dir. Seçmenin ne için Evet veya Hayır diyeceği hakkında pek bilgi sahibi olmadığı gözlenmiştir.

 

1-

1
Not: Katılımcıların büyük çoğunluğu sandığa gideceğini belirtmiştir. Bu da katılımın beklenenden daha fazla olacağını göstermektedir. Katılmayacağını belirten yok fakat kararsız olan %7 lik bir kesim mevcuttur. Genel anlamda bu referandum seçiminde önceki seçimlerden farklı olarak katılım beklenenden de fazla olacaktır.

2-

2
Not: “Yapılacak olan Referandumda Oy Tercihiniz ne olur?” sorusu yöneltilen seçmenin % 42 si Evet diyeceğini %52 si Hayır oyu vereceğini belirtmiştir. Kararsız olanların Oy oranı ise %6 dır. Bu durumda Bölgede Hayır seçeneğinin daha yüksek olduğu görülmektedir. Kararsızların oy oranının da dağıtılması ile Çoğunluğun Hayır tercihine daha yakın olduğu gözlenmektedir.

EVET

EVET

HAYIR

HAYIR

KARARSIZ

KARARSIZ

 

3-

4-

5-

5

Not:Katılımcılara yöneltilen 16 Nisanda referandum ile yapılacak anayasa değişikliği hakkında yeteri kadar bilgiye sahip misiniz? Sorusuna cevap verenlerin % 8si kısmen bilgi sahibi olduğunu,  %29  u bilgi sahibi olduğunu belirtmiştir. Bilgi sahibi olmadığını belirtenlerin oranı ise %57 dir. Bu da yeteri kadar bilgi sahibi olunmadığını göstermektedir. Katılımcıların büyük çoğunluğunun ne için evet veya hayır diyeceği hakkında tam olarak bilgi sahibi olmadığı görülmektedir.

 

6-

7-

7

Not:Katılımcılara referandum sonucu ne olur sorusuna cevap vermeleri istenmiştir. Soruyu cevaplayanların %48 i hayır çıkacağını, %36 sı evet çıkacağını belirmiştir. Fikrim yok veya cevap vermek istemeyenlerin oranı ise %16 dır. Fikir beyan etmeyenlerin çoğunluğu çalışan kesimden meydana gelmektedir. Fikir beyan etmeyenlerin oy oranlarının dağıtılması halinde Hayır çıkacağı tahmininde bulunanların oransal olarak daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

 

 

 

10-

10

Not: Ankete katılanlara yöneltilen “Hangi Siyasi Parti Liderine Güveniyorsunuz?” sorusuna katılımcıların % 43 ü Selehattin DEMİRTAŞ ı seçerken % 37 si Recep Tayyip ERDOĞAN ı seçmiştir. Binali YILDIRIM %8 Kemal KILIÇDAROĞLU % 11 Devlet BAHÇELİ ise % 1 oy oranı almıştır. Bölge halkının Selahattin DEMİRTAŞ ve Recep Tayyip ERDOĞAN a güven duydukları orantısal olarak daha fazladır. Dikkat çeken nokta ise Devlet BAHÇELİ’ nin bölgede güvenilmediğini göstermektedir. Kemal KILIÇDAROĞLU ise oransal olarak bölgede Güvenoyunu oranını arttırdığı gözlenmiştir.

 

11-

11

Not: Yapılan kamuoyu yoklamasında katılımcıların %38 i şuanki yönetim sisteminde çift başlılık olduğunu belirtmiştir. Çiftbaşlılık olmadığını belirtenlerin oranı %52 dir. %10 luk kesim ise Cevap vermeyenlerdir. Cevap vermeyenlerin oy oranının dağıtılması durumunda Şuanki yönetim sisteminde çift başlılık olduğunu belirtenlerin oranı %43 Çiftbaşlılık olmadığını belirtenlerin oranı ise %57 çıkmaktadır.Oransal olarak Şuanki sistemde çift başlılıkolmadığını belirtenlerin oranı olduğu gözlenmektedir.

 

12-

12

Not: Yapılacak olan referandumun içeriği ile alakalı rejim ve sistem değişikliği sorusuna katılımcıların verdiği cevaplarda Sistem değişikliğidir diyenlerin oranı %38 dir. Referandumun içeriğinin Rejim değişikliği olduğunu savunanların oranı ise %46 dır. Kararsız ve cevap vermeyenlerın oranı ise %15 dir. Kararsız ve cevap vermeyenlerin oy oranının dağıtılması durumunda rejim değişikliği ile sistem değişikli olduğunu savunanların oranı neredeyse başa baş çıktığı görülmektedir. Oransal olarak Rejim değişiklidir diyenlerin oranı %5 oranında daha yüksek olduğu görülmektedir.

 

13-

13

Not: “Türkiye’de bir yönetim sorunu olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusuna katılımcıların %37 bir yönetim sorunu olmadığını belirtmiştir. %55 oranındaki seçmen ise Türkiye’de bir yönetim sorunu olduğunu belirtmiştir. Cevap vermeyenlerin oranı ise %8 lik bir kesimi oluşturuyor. Bu durumda evap vermeyenlerin de oy oranı dağıtıldığında %41 oranındaki seçmen sorun olmadığını %59 luk kesim ise sorun olduğunu belirtmiştir. Katılımcıların büyük çoğunluğu Mevcut yönetimde sorun olduğu kanısında görüş bildirmektedir.

 

 

 

 

 

14-

14

Not: “ Sizce Mevcut Parlementer sistemlemi yoksa Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi ile mi dünya da daha etkili olunur?” sorusuna katılımcıların %29 u Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemini seçerken %55 lik kesim ise mevcut Parlamenter sistem ile daha etkili olduğunu belirtmiştir. Fikrim Yok diyenlerin oy oranı ise %16 dır. Fikrim yok diyenlerin oy oranının dağıtılması durumunda %37 lik kesim Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini seçerken %63 lük kesim ise Mevcut Parlamenter sistem ile Dünyada daha etkili olunacağını belirtmektedir.

 

 

15-

15

Not: Referandumda “Oy tercihinizi neler etkiler?” sorusuna katılımcıların %40 ile Recep Tayyip ERDOĞAN ı seçerken, %32 si Parti lideri seçeneğini belirtmiştir. Katılımcıların %15 i ekonomik etkenlerin oy tercihini belirlemede etkili olduğunu belirtmiştir. Bu durumda yapılan kampanya, sosyal medya, gazete ve Tv konuşmalarından pek etkilenmedikleri görülmektedir. Katılımcıların büyük çoğunluğu parti lideri ve Recep Tayyip ERDOĞAN eksenli görüş bildirdiği görülmektedir. Var olan ekonomik durumun ve yapılan çalışmalardan ziyade kişilere göre olumlu veya olumsuz oy kullanacaklarını belirten bir kitlenin var olduğu gözlenmektedir.

 

16-

16

Not: “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ ın Referandum çalışmalarına katılımını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu yöneltilen seçmenlerin % 40 ı olumlu %43 ü olumsuz olduğunu belirtmektedir. Fikrim yok diyenlerin oranı ise %17 lik kesimi oluşturmaktadır. Bu durumda genel anlamda Cumhurbaşkanının seçim çalışmalarına katılmasını olumlu ve olumsuz görenlerin oranı baş başa çıkmakla beraber, Olumlu olduğunu belirtenlerin oranı daha fazla olduğu gözlenmektedir.

 

17-

17

Not: “Referandum Çalışmalarında En Çok Hangi Parti Kampanyalarını Başarılı Buluyorsunuz?” sorusu yöneltilen seçmenlerin %48 i AK Parti, %31 i HDP, %19 u CHP ve son olarak da%2 lik kesimin ise MHP nin seçim kampanyalarını başarılı bulmuştur. Katılımcıların neredeyse tümü MHP nin seçim kampanyalarını olumsuz görmektedir. Bunun yanında neredeyse katılımcıların yarısı Ak Parti’ nin seçim kampanyalarını başarılı bulmaktadır. Bölgede HDP nin kampanyalarını başarılı bulanların oranı ise %31 lerde görülmektedir.

 

 

18-

18

Not:

 

19-

19

Not:

 

20-

20

Not:

 

 

21-

21

Not:

 

22-

22

Not:

 

23-

25

Not:

 

24-

26

Not:

 

Copyright © 2017 ASIR ARAŞTIRMA. Tüm hakları saklıdır. Site içinde yer alan tüm içerikler izinsiz veya kaynak göstermeden kullanılamaz. Aksi halde yasal işlem yapılacaktır.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir